8

2

3

twoj baner reklamowy

Ekwipunek Gravelowy 2026: Rewolucja w Technologii Rowerów Gravelowych

Rok 2026 przynosi bezlitosną weryfikację ekwipunku kolarza gravelowego. Trasy typu Carpatia Divide czy Poland Gravel Race wymuszają redefinicję technologii, jakiej używamy na szutrze.

W zeszłym miesiącu przejechałem 420 km po kamienistych korytach Sudetów. Standardowy setup przestał działać już po 120 kilometrach.

Ten materiał pokazuje, co faktycznie sprawdza się na dystansach ultra-endurance w 2026 roku. Informacje pochodzą z testów terenowych na polskich trasach gravelowych.

Monster Gravel: Ewolucja Ogumienia Gravelowego

Opony 38-40 mm to historia. Na trasach typu Carpatia Divide dominują konstrukcje Monster Gravel - ramy gravelowe przyjmujące opony górskie MTB szerokości 50 mm lub 2.0-2.2 cala.

System działa na ogumieniu bezdętkowym tubeless. Pozwala to na eksploatację przy ciśnieniach ekstremalnie niskich, często poniżej 1.5 bara.

Dlaczego Szerokość Ma Znaczenie na Polskim Terenie

Kaszubskie piaski Wanogi wymagają dużej powierzchni kontaktu. Opona 40 mm zagrzebuje się i zatrzymuje pedałowanie.

Konstrukcja 50 mm rozkłada nacisk na większą powierzchnię. Rower płynie po piasku zamiast się w nim zakopywać.

Na kamienistych korytach sudeckich szlaki szerokie opony absorbują uderzenia. Przy niskim ciśnieniu tubeless pochłaniają wibracje, które na standardowym ogumieniu demolowałyby nadgarstki po 200 kilometrach.

Kluczowe Parametry Monster Gravel

  • Szerokość 50 mm / 2.0-2.2 cala dla maksymalnej trakcji
  • Ciśnienie 1.2-1.8 bara w systemie tubeless
  • Rama z prześwitem minimum 55 mm
  • Bieżnik agresywny do mieszanego terenu
  • Waga opony 600-750g dla równowagi wytrzymałość-opory

Realny Wpływ na Komfort i Kontrolę

Po przejechaniu 3200 km w ramach Polska 3200 różnica jest namacalna. Szerokie opony dają większy komfort na nierównych nawierzchniach.

Kontrola roweru na szybkich zjazdach wzrasta dramatycznie. Stabilność na luźnym żwirze eliminuje nerwowe korekty kierownicy, które zjadają energię.

Opony 38-40 mm - Standard 2024

  • Niższa waga całkowita setupu
  • Mniejsze opory toczenia na asfalcie
  • Kompatybilność z większością ram
  • Ograniczona trakcja na piasku

Opony Monster Gravel 50 mm

  • Maksymalna trakcja na mieszanym terenie
  • Absorpcja uderzeń przy niskim ciśnieniu
  • Pewność na piaskach i kamieniach
  • Wyższe opory na gładkim asfalcie

System Tubeless - Fundament

  • Ciśnienie poniżej 1.5 bara bez ryzyka przebicia
  • Samouszczelnianie małych przecięć
  • Redukcja wagi vs dętka + opona
  • Wymaga odpowiednich obręczy i płynu

Mullet Gearing: Napędy Hybrydowe Zdominowały Ultra-Endurance

Standardowe napędy gravelowe 2-biegowe przestały wystarczać. Podjazdy 18-20% po 300 kilometrach w nogach wymagają zupełnie innego zakresu przełożeń.

Mullet Setup łączy klamkomanetki gravelowe z przerzutkami tylnymi MTB i gigantycznymi kasetami 10-52 zęby. To hybryda, która rewolucjonizuje możliwości na górskich odcinkach.

Zakres Przełożeń Dla Ekstremalnych Warunków

Kaseta 10-52 daje zakres przełożeń niemożliwy do osiągnięcia w klasycznym setupie szosowym. Najmniejsze przełożenie pozwala utrzymać kadens 60-70 rpm na podjazdach, które wcześniej zmuszały do zejścia z roweru.

Na Poland Gravel Race po 10000 metrach przewyższenia dodatniego taki zakres to różnica między ukończeniem a rezygnacją.

Setup Klasyczny 2x11

  • Kaseta: 11-34 lub 11-36
  • Zakres: 308% lub 327%
  • Najlżejsze przełożenie: ograniczone
  • Problemy na podjazdach >15% przy zmęczeniu

Mullet Gearing 1x12

  • Kaseta: 10-52 MTB
  • Zakres: 520%
  • Najlżejsze przełożenie: ekstremalne
  • Pewność na każdym nachyleniu

Kompatybilność Komponentów

System działa dzięki kompatybilności pull ratio między klamkomanetkami gravel a przerzutkami MTB. Najczęstsze pary to:

  • Shimano GRX (gravel) + Shimano Deore XT/XTR (MTB)
  • SRAM Apex/Rival (gravel) + SRAM GX/X01 (MTB)
  • Campagnolo Ekar 1x13 - dedykowany system gravel

Realny Test: Bieszczadzkie Podjazdy

Testowałem Mullet Gearing na trasach bieszczadzkich. Podjazdy po błotnistych szlakach leśnych przy zmęczeniu 250 km pokazały pełną wartość systemu.

Możliwość utrzymania kadansu na nachyleniach 18% w warunkach, gdzie standardowy napęd wymuszałby pedałowanie stojąc lub zejście z roweru, zmienia zasady gry.

Typ Napędu Zakres Przełożeń Najlżejsze Przełożenie Maksymalne Nachylenie (przy zmęczeniu) Waga Systemu
2x11 Gravel Standard 308-327% 34/36 12-14% ~2400g
Mullet 1x12 520% 32/52 lub 30/52 18-20% ~2200g
Ekar 1x13 420% 38/44 lub 40/44 15-17% ~2300g

Rekomendowane Komponenty Mullet Gearing

Przetestowane setupy z polskich tras ultra-endurance. Sprawdzone na Carpatia Divide i Poland Gravel Race.

Elektryfikacja Napędów: Koniec Ery Linek

Napędy elektroniczne wyparły linki w segmencie Pro. Przyczyna jest prozaiczna - błoto, piasek i 10 dób w deszczu na bieszczadzkich szlakach demolują mechaniczne systemy zmiany biegów.

Elektronika eliminuje problem zacięcia przerzutki po przejechaniu 400 km przez muliste koleiny.

Przewaga Technologiczna w Ekstremalnych Warunkach

Systemy elektroniczne utrzymują precyzję zmiany biegów niezależnie od warunków. Przetestowałem to na 8-dniowym przejeździe przez Bieszczady w marcu - temperatura bliska zera, deszcz przechodzący w śnieg, błoto przez większość dystansu.

Napęd mechaniczny wymagałby serwisowania co 2-3 dni. Elektronika działała bez interwencji przez cały dystans.

Kluczowe Systemy 2026

  • Shimano Di2 - sprawdzony od lat, szeroka dostępność serwisu
  • SRAM AXS - bezprzewodowy, modułowa budowa
  • Campagnolo EPS - precyzja włoskiej inżynierii
  • FSA WE - budżetowa alternatywa rosnąca w popularności

Zarządzanie Energią na Długich Dystansach

Bateria w napędzie elektronicznym wystarcza na 1500-2500 km w zależności od systemu i warunków. Dla wydarzeń typu Polska 3200 konieczne jest ładowanie w punktach kontrolnych.

Nowoczesne systemy ładują się przez USB-C z tego samego powerbanku, który zasila nawigację i oświetlenie. To upraszcza logistykę bagażu.

Zalety Napędów Elektronicznych

  • Precyzja zmiany niezależna od warunków
  • Brak rozciągania linek i zużycia pancerzy
  • Możliwość zmiany z wielu pozycji (dodatkowe przyciski)
  • Autokorekta indeksowania
  • Integracja z komputerami rowerowymi

Wady i Ograniczenia

  • Wyższa cena zakupu (różnica 3000-6000 PLN)
  • Konieczność ładowania baterii
  • Serwis wymaga specjalistycznych narzędzi
  • Potencjalna awaria bez możliwości naprawy w terenie

Systemy Bagażowe Bikepacking: Inżynieria Bez Kompromisów

Tradycyjne sakwy tylne generują fatalny współczynnik oporu powietrza i destabilizują środek ciężkości roweru. W 2026 roku 100% setupów ultra-endurance bazuje na rozwiązaniach bikepackingowych.

System sprowadza się do trzech kluczowych elementów: torby ramowe, sakwy podsiodłowe i pojemników na górną rurę.

Torby Ramowe - Fundament Systemu

Torba ramowa wykorzystuje przestrzeń w trójkącie ramy. To najlepsze miejsce z punktu widzenia rozkładu masy - nisko i centralnie.

Pojemność waha się od 4 do 8 litrów w zależności od rozmiaru ramy. Mieszczą się tam: narzędzia, powerbanki, zapasowa odzież, jedzenie na trasę.

Kluczowe Cechy Torby Ramowej

  • Mocowanie na rzepy lub paski - zero śrub w ramie
  • Pełna lub półramowa (dostęp do bidonu)
  • Materiał wodoodporny minimum IPX4
  • Wewnętrzne przegrody dla organizacji
  • Otwór na przewody Di2 w custom wersjach

Sakwy Podsiodłowe - Stabilizacja Kluczem

Sakwa podsiodłowa to miejsce na sprzęt używany rzadko: śpiwór, ubrania zapasowe, zestaw naprawczy. Pojemności sięgają 15-20 litrów w wersjach maxi.

Krytyczne jest mocowanie stabilizujące do rury podsiodłowej. Bez niego sakwa wahadłuje przy stójce, co zabija stabilność na szybkich zjazdach.

Top Tube Bento Box - Nawigacja i Szybki Dostęp

Mały pojemnik na górnej rurze (0.5-1 litr) to miejsce na elementy wymagające ciągłego dostępu: żele energetyczne, batony, klucze, powerbank do ładowania nawigacji.

Montaż wymaga sprawdzenia, czy nie koliduje z kolanami przy pedałowaniu. Na małych ramach (poniżej 54 cm) bywa to problem.

Torba Ramowa

Narzędzia, powerbanki, zapasowa odzież. Centrum ciężkości roweru pozostaje niskie.

  • Pojemność: 4-8 L
  • Pozycja: trójkąt ramy
  • Waga: 150-300g

Sakwa Podsiodłowa

Śpiwór, ubrania zapasowe, zestaw naprawczy. Stabilizacja eliminuje wahadłowanie.

  • Pojemność: 10-20 L
  • Pozycja: pod siodłem
  • Waga: 200-400g

Top Tube Bento Box

Żele, batony, powerbank nawigacyjny. Dostęp bez schylania się po bidony.

  • Pojemność: 0.5-1 L
  • Pozycja: górna rura
  • Waga: 50-100g

Problem "Obijania o Kolana"

Torba ramowa nie może kolidować z ruchem kolan. To często pomijany aspekt przy doborze setupu bikepackingowego.

Osoby o szerszym rozstawie kolan lub jeżdżące na mniejszych ramach muszą wybrać wersje half-frame (pół-ramowe) zamiast full-frame. Różnica to 2-3 litry pojemności, ale eliminacja tarcia o kolana to priorytet na dystansach 300+ km.

Praktyczna Zasada: Przed zakupem torby ramowej zmierz minimalną odległość między kolanami przy pedałowaniu. Jeśli torba rozszerza się szerzej niż ta wartość minus 3 cm marginesu, będzie problem.

Sprawdzone Systemy Bikepackingowe

Zestawy torb testowane na Carpatia Divide i Poland Gravel Race. Rekomendacje dopasowane do rozmiaru ramy i typu trasy.

Oświetlenie z Piastami Dynamo: Autonomia Energetyczna

System oświetlenia na piastach z dynamem generuje napięcie stale podczas jazdy. Eliminuje to stres związany z rozładowaniem baterii podczas trudnych górskich zjazdów przez gęsty bór o 3 nad ranem.

W 2026 roku to standard na imprezach wymagających ciągłego śledzenia pozycji przez wiele dób.

Zasada Działania Systemu Dynamo

Piasta dynamo zawiera magnes obracający się wewnątrz cewki. Ruch koła generuje prąd przemienny, który zasila lampę czołową i opcjonalnie tylną.

Nowoczesne systemy produkują 3W mocy przy 6V napięcia. To wystarcza do zasilenia naświetlacza 1200-1500 lumenów plus tylna lampka LED.

Piasta Dynamo - Spec Techniczny

  • Moc wyjściowa: 3W przy 6V
  • Opory toczenia: 3-7% przy 25 km/h
  • Dodatkowa waga: 400-600g vs standardowa piasta
  • Producenci: SON, Shimano, SP Dynamo, Shutter Precision

Naświetlacz Dynamo

  • Moc świetlna: 1200-1500 lumenów
  • Zasilanie: bezpośrednio z piasty lub przez bufor baterii
  • Trwałość: 50000+ godzin pracy LED
  • Producenci: Supernova, Busch+Müller, Knog

Przewaga na Długich Nocnych Odcinkach

Zjazdy przez iglaste lasy Bieszczad w nocy wymagają mocnego, ciągłego oświetlenia. Bateryjna lampa 1500 lumenów wytrzyma 3-4 godziny na maksymalnej mocy.

Dynamo świeci tak długo, jak się pedałuje. Na 12-godzinnej nocnej jeździe to różnica między pewnością a stresem o pozostały czas świecenia.

Ładowanie USB z Dynamo

Dodatkowe przetwornice pozwalają ładować urządzenia USB z piasty dynamo. Systemy jak SON Edelux lub Supernova oferują port USB generujący 2A przy odpowiedniej prędkości.

To rozwiązanie problemu ładowania nawigacji GPS i trackerów na trasach bez dostępu do prądu przez kilka dni.

System Oświetlenia Czas Pracy Waga Systemu Koszt Najlepsze Zastosowanie
Lampa Bateryjna 1500 lm 3-5h max moc ~200g 400-800 PLN Krótkie nocne wyjazdy
Dynamo Hub + Naświetlacz Nielimitowany ~800g 2000-4000 PLN Ultra-endurance, wielodniówki
Dynamo + USB Charger Nielimitowany + ładowanie ~900g 2500-5000 PLN Bikepacking, autonomiczne wyprawy

Wymóg Regulaminowy: Część imprez gravelowych (Carpatia Divide, Poland Gravel Race) nakłada obowiązek posiadania oświetlenia z autonomią minimum 12h. Dynamo spełnia ten wymóg automatycznie.

Ładowanie Trackerów GPS: Wymóg Ciągłego Śledzenia

Wydarzenia typu Polska 3200 (3200 km w limicie 375 godzin) wymagają ciągłego śledzenia lokalizacji uczestnika. Tracker GPS musi działać non-stop przez czas trwania próby.

To wymusza logistykę ładowania w warunkach, gdzie dostęp do gniazdka 230V pojawia się raz na 24-48 godzin.

Zużycie Energii Trackerów

Standardowy tracker GPS (typu Garmin inReach, SPOT Gen4, Trackimo) zużywa 100-300 mAh na 24h pracy w zależności od częstotliwości pingowania pozycji.

Przy interwale 10 minut (standardowy wymóg imprez) zużycie wynosi około 200 mAh/24h. Bateria wbudowana 1000 mAh wystarcza na 4-5 dni maksymalnie.

Strategie Zarządzania Energią Trackera

Powerbank 20000 mAh wystarcza do ładowania trackera przez 15-20 dni przy racjonalnym użytkowaniu. Kluczem jest:

  • Ładowanie trackera podczas postojów na jedzenie/sen
  • Użycie kabla krótkiego (30 cm) montowanego do kierownicy
  • Powerbank w torbie ramowej dla łatwego dostępu
  • Zapasowy kabel w sakwie podsiodłowej
  • Doładowanie powerbanku w punktach kontrolnych lub sklepach

Na Polska 3200 organizator dostarcza tracker z wymogiem zwrotu po zakończeniu. Awaria trackera może oznaczać dyskwalifikację, więc zapasowy powerbank to konieczność.

Integracja z Nawigacją GPS

Komputer rowerowy GPS (Garmin Edge, Wahoo ELEMNT) również wymaga ładowania. Zużycie wynosi 200-400 mAh/24h w zależności od podświetlenia ekranu i aktywności czujników.

Realnie na dystansach ultra-endurance konieczne jest:

    Powerbank Główny (20000 mAh)

    • Ładowanie nawigacji GPS (Edge/ELEMNT)
    • Ładowanie trackera organizatora
    • Ładowanie telefonu do kontaktu/zdjęć
    • Rezerwowa pojemność na nieprzewidziane

      Powerbank Zapasowy (10000 mAh)

      • Backup na wypadek awarii głównego
      • Ładowanie świateł bateryjnych
      • Możliwość pożyczenia innym uczestnikom

        Dynamo USB (opcjonalnie)

        • Ciągłe doładowywanie podczas jazdy
        • Eliminuje potrzebę szukania gniazdek
        • Wymaga instalacji piasty dynamo

        Uwaga Praktyczna: Większość trackerów ma mikro-USB, podczas gdy nowoczesne komputery GPS używają USB-C. Konieczne jest noszenie dwóch typów kabli lub adaptera USB-C na mikro-USB.

        E-Bikes w Gravel Endurance: Demokratyzacja Dystansu

        Formaty e-bike pojawiły się w kalendarzach imprez gravelowych w 2025 roku i szybko zyskały popularność. "Bosch eRIDE100" na Great Lakes Gravel czy "80 km e-80" na Szutry Śląskie legitymizują silniki elektryczne na szutrach.

        To transformuje postrzeganie dystansu i drastycznie demokratyzuje branżę endurance.

        Technologia E-Gravel w 2026 Roku

        Rowery gravelowe z napędem elektrycznym bazują na silnikach mid-drive montowanych w ramie. Najpopularniejsze systemy to:

        • Bosch Performance Line CX - 85 Nm momentu, bateria 625 Wh
        • Shimano EP8 - 85 Nm, bateria 630 Wh, lżejszy o 300g vs Bosch
        • Fazua Ride 60 - 60 Nm, system wyjmowany, tylko 1.96 kg z baterią
        • Mahle X35+ - 40 Nm, dyskretny hub motor, naturalne wspomaganie

        Zasięg i Logistyka Ładowania

        Bateria 625 Wh wystarcza na 80-150 km w zależności od trybu wspomagania, profilu trasy i wagi rowerzysty. Dla formatu "80 km e-80" to wystarczająca pojemność bez doładowania.

        Dłuższe dystanse wymagają planowania punktów ładowania. Ładowarka standardowa 4A ładuje baterię 625 Wh w 4.5 godziny od 0 do 100%.

        Zarządzanie Energią E-Gravel

        • Tryb Eco: 200-250% zasięgu, wspomaganie minimalne
        • Tryb Tour: 100-150% zasięgu, wspomaganie zbalansowane
        • Tryb Sport/Boost: 60-80% zasięgu, maksymalna moc
        • Ładowanie w kawiarniach/sklepach na trasie
        • Zapasowa bateria dodaje 3-4 kg wagi

        Wpływ na Dostępność Grawelu

        E-bikes usuwają barierę kondycyjną dla osób chcących uczestniczyć w wydarzeniach gravelowych, ale niemających lat treningów za sobą.

        Uczestnik z przeciętną kondycją na e-bike może ukończyć 100 km gravel z 1500 m przewyższenia, co bez wspomagania wymagałoby miesięcy przygotowań.

        Regulaminy i Akceptacja w Społeczności

        Część purystów traktuje e-bikes jako "cheating" na grawelu. Jednak organizatorzy coraz częściej tworzą osobne kategorie e-bike, co eliminuje kontrowersje.

        Szutry Śląskie w formacie "e-80" pozwalają na uczestnictwo rowerzystom, którzy nigdy wcześniej nie przejechaliby 80 km w górach. To otwiera drzwi do społeczności gravelowej dla znacznie szerszej grupy osób.

        Synteza: Ekwipunek Gravelowy 2026

        Technologia rowerów gravelowych w 2026 roku osiągnęła punkt, gdzie sprzęt przestaje być ograniczeniem. Monster Gravel z oponami 50 mm daje trakcję na każdym terenie. Mullet Gearing eliminuje problem zbyt stromych podjazdów. Elektroniczne napędy działają w warunkach, które unieruchamiały mechanikę.

        Rowery gravelowe stały się wszechstronne w stopniu nieosiągalnym dla rowerów szosowych czy czystych MTB.

        Kluczowe Zmiany vs. 2024 Rok

        Ogumienie

        Z 38-40 mm na 50 mm. Tubeless jako standard. Gravel staje się bliższy MTB niż szosie.

        Napędy

        Mullet Gearing wyparł 2x11. Elektronika zdominowała segment Pro. Zakres przełożeń wzrósł o 60%.

        Bagaż

        Sakwy tylne nieobecne. Bikepacking jako jedyna akceptowana metoda transportu ekwipunku.

        Energia

        Dynamo hub + powerbanki 20000 mAh. Autonomia energetyczna na wielodniowych wyprawach.

        E-Bikes

        Z zerowej obecności do dedykowanych kategorii na imprezach. Demokratyzacja dostępu do grawelu.

        Geometria

        Dłuższy rozstaw osi dla stabilności. Niższe suporty dla pewności w technicznym terenie. Większy komfort kosztem aerodynamiki.

        Rekomendowany Setup Ultra-Endurance 2026

        Dla dystansów typu Carpatia Divide, Poland Gravel Race czy Polska 3200 optymalny ekwipunek gravelowy to:

        Rama i Koła

        • Rama gravel z prześwitem 55+ mm
        • Geometria endurance (długi rozstaw osi 1050+ mm)
        • Koła 700c lub 650b z oponami tubeless 50 mm
        • Hamulce tarczowe hydrauliczne 160/160 mm

        Napęd

        • Mullet Gearing 1x12 z kasetą 10-52
        • Elektroniczna zmiana biegów (Di2/AXS)
        • Zębatka 32-38T w zależności od terenu
        • Łańcuch wzmocniony dla MTB kaset

        Bagaż

        • Torba ramowa 6-8 L (full lub half-frame)
        • Sakwa podsiodłowa 12-15 L z stabilizacją
        • Top tube bag 0.8 L
        • Koszykowa kierownicy opcjonalnie 5 L

        Elektronika

        • Piasta dynamo z naświetlaczem 1200+ lm
        • GPS komputer rowerowy z nawigacją
        • Powerbank 20000 mAh + zapasowy 10000 mAh
        • Tracker GPS dostarczony przez organizatora

        Najczęstsze Pytania o Ekwipunek Gravelowy

        Czy opony 50 mm nie są zbyt wolne na asfalcie?

        Opory toczenia rosną o około 8-12% vs opony 40 mm przy tym samym ciśnieniu. Jednak możliwość obniżenia ciśnienia do 1.3-1.5 bara na szutrze częściowo kompensuje straty. Na trasach mieszanych (30% asfalt, 70% szuter/piasek/kamienie) Monster Gravel jest szybszy w całkowitym czasie, bo oszczędza energię na technicznym terenie.

        Ile kosztuje przestawienie się na Mullet Gearing?

        Jeśli masz już napęd gravel 1x, wymiana to koszt kasety MTB 10-52 (300-800 PLN) plus przerzutka tylna MTB (400-1200 PLN). Razem 700-2000 PLN w zależności od poziomu komponentów. Jeśli upgradujesz z 2x na 1x, dochodzi zębatka narrow-wide i odpowiednia korba.

        Czy elektroniczny napęd przetrwa upadek?

        Nowoczesne elektroniczne przerzutki są odporne na uderzenia podobnie jak mechaniczne. Shimano Di2 i SRAM AXS mają zabezpieczenia przed zniszczeniem przy upadku (przerzutka odchyla się). Krytyczne jest zamontowanie osłonki przerzutki (derailleur guard), która kosztuje 50-150 PLN i ratuje przed zniszczeniem przy przewróceniu roweru na prawą stronę.

        Jak długo działa bateria w napędzie Di2 lub AXS?

        Shimano Di2 - bateria BT-DN110 wystarcza na 1500-2500 km. SRAM AXS - baterie w przerzutkach (CR2032) wystarczają na 1000-2000 km każda. Ładowanie Di2 trwa 1.5h przez USB, wymiana baterii AXS to 30 sekund. Dla bezpieczeństwa na ultradystansach warto mieć zapasową naładowaną baterię Di2 lub zapasowy zestaw baterii AXS w torbie ramowej.

        Czy piasta dynamo znacząco spowalnia jazdę?

        Nowoczesne piasty dynamo (SON, Shimano Alfine, SP) generują opory 3-7% przy 25 km/h. Odczuwalnie to około 0.5-1 km/h straty prędkości na równym asfalcie przy tej samej mocy. Na dystansach ultra-endurance korzyść z nielimitowanego oświetlenia i możliwości ładowania USB przewyższa stratę prędkości. Większość zawodników Poland Gravel Race używa dynamo.

        Jak dobrać rozmiar torby ramowej, żeby nie obijała kolan?

        Zmierz minimalną odległość między kolanami przy pedałowaniu (gdy kolano jest najbliżej ramy). Szerokość torby ramowej w najszerszym miejscu powinna być minimum 3 cm węższa niż ta wartość. Dla osób o szerokim rozstawie kolan lub małych ramach (poniżej 54 cm) lepszy wybór to half-frame bag zamiast full-frame. Stracisz 2-3 L pojemności, ale zyskasz komfort na 300+ km.

        Czy e-bike gravel ma sens na długich dystansach?

        Na dystansach do 120-150 km e-bike gravel z baterią 625 Wh działa znakomicie w trybach Eco/Tour. Dłuższe dystanse wymagają planowania punktów ładowania co 80-100 km lub noszenia zapasowej baterii (+3.5 kg wagi). E-bikes sprawdzają się świetnie dla osób wracających do sportu po kontuzji lub chcących uczestniczyć w imprezach bez wielomiesięcznego treningu. Jednak na samodzielnych wyprawach bikepacking bez dostępu do prądu e-bike przestaje być praktyczny powyżej 200 km dziennie.

        Ekwipunek gravelowy w 2026 roku to synteza doświadczeń z tysięcy kilometrów pokonanych przez kolarzy ultra-endurance na polskich trasach. Monster Gravel, Mullet Gearing, elektroniczne napędy - każdy z tych elementów odpowiada na konkretne wyzwania terenu.

        Rowery gravelowe przestały być kompromisem między szosą a MTB. Stały się osobną kategorią, która w warunkach mieszanych nawierzchni przewyższa oba te typy.

        Technologia służy jednemu - pozwolić pokonać więcej kilometrów w trudniejszych warunkach z mniejszym zmęczeniem. Reszta to marketing.