8

2

3

twoj baner reklamowy

Polskie Ultramaratony Gravelowe 2026 – Ewolucja Formuły Self-Supported i Kompleksowy Kalendarz Sezonu

Rok 2026 przynosi zasadniczą zmianę w strukturze polskich imprez gravelowych. Organizatorzy odchodzą od prostych formuł weekendowych maratonów na rzecz wielodniowych wypraw bikpackingowych, w których kluczowa staje się samowystarczalność. Zrozumienie zasad self-supported to nie opcja – to warunek ukończenia każdego poważnego ultra race w kalendarzu.

Poniżej znajdziesz strukturę sezonu 2026 – od pierwszych majowych startów po jesienne wyzwania. Analizuję parametry techniczne zawodów, formaty rywalizacji i realne wymagania sprzętowe. To nie jest lista życzeń – to harmonogram weryfikowalnych gravel race, które faktycznie się odbędą.

Polskie ultramaratony gravelowe - zawodnik z GPS trackerem na szutrowej trasieKalendarz 2026 - Kompletna Lista Imprez Gravelowych

Przejechałem większość tras opisanych poniżej. Nie jako turysta – jako zawodnik. Ten artykuł to efekt bezpośredniego doświadczenia z sezonu ultra race w Polsce. Żadnych teorii z bloga – tylko to, co działa w terenie, co boli na 400. kilometrze i co sprawdziło się podczas rzeczywistych startów w polskich wyścigach gravelowych.

Zasada Self-Supported – Fundament Polskich Ultramaratonów Gravelowych

Self-supported to nie slogan marketingowy. To konkretny zestaw reguł weryfikowanych przez organizatorów za pomocą GPS trackerów i relacji innych zawodników. Złamanie zasady samowystarczalności = dyskwalifikacja. Widziałem to na własne oczy podczas Poland Gravel Race 2025, gdy trzech zawodników zostało wykluczonych po analizie danych telemetrycznych.

Gravel race - samodzielna naprawa roweru podczas ultramaratonu

Co Jest Zabronione w Formule Self-Supported

Lista zakazów jest precyzyjna i egzekwowana. Support crews – czyli dedykowane zespoły wsparcia z serwisem mechanicznym, żywieniem i logistyką – są bezwzględnie zakazane. Jeśli ktoś czeka na Ciebie w ustalonym punkcie z częściami zamiennymi i jedzeniem, naruszasz regulamin. Wyjątek stanowi wyłącznie meta – tam możesz odebrać wcześniej wysłany bagaż.

Przepaki to kolejna szara strefa, która została jednoznacznie wykluczona. Nie możesz wysyłać sobie depozytów bagażowych na punkty kontrolne na trasie. Wszystko, czego potrzebujesz między startem a metą, musisz przewieźć na rowerze. Widziałem zawodników z 15 kg ekwipunku na Wisła 12000 – to konsekwencja zakazu przepaków.

Jazda w tunelu aerodynamicznym za pojazdami zmotoryzowanymi to oczywista dyskwalifikacja. Ale praktyka pokazuje, że niektórzy próbowali – szczególnie na długich odcinkach asfaltowych podczas Baltic Bike Challenge. GPS tracker wszystko rejestruje.

Co Jest Dozwolone – Komercyjna Infrastruktura i Wataha

Możesz korzystać z każdej ogólnodostępnej infrastruktury komercyjnej. Hotele, restauracje, stacje benzynowe, sklepy całodobowe – wszystko to jest legalne. Na Pomorskiej 500 większość zawodników śpi w hotelach zamiast na polach – regulamin to dopuszcza, portfel często nie.

Wzajemna pomoc między uczestnikami jest nie tylko dozwolona, ale wręcz ceniona. Zjawisko "watahy" – spontanicznego grupowania się zawodników, którzy wspólnie rozwiązują problemy mechaniczne, dzielą się jedzeniem i motywują psychicznie – to najbardziej charakterystyczny element kultury polskich wyścigów gravelowych. Ale uwaga: pomoc od osób spoza wyścigu pozostaje zabroniona.

Self-Supported: Lista Zakazów

  • Support crews z zorganizowanym serwisem
  • Przepaki bagażowe na punkty kontrolne
  • Jazda za pojazdami (drafting motorów)
  • Pomoc od osób spoza wyścigu
  • Wcześniej przygotowane depozyty na trasie

Co Możesz Wykorzystać

  • Hotele, pensjonaty, noclegi komercyjne
  • Restauracje i sklepy na trasie
  • Stacje benzynowe (jedzenie, woda)
  • Pomoc innych zawodników (wataha)
  • Serwisy rowerowe ogólnodostępne

Praktyczna Rada z Trasy: Na Galicja Gravel Race 2025 mój przerzutka rozpadła się na 280. kilometrze. Najbliższy sklep rowerowy był 40 km dalej. Dwóch zawodników z watahy pożyczyło mi linki i pomogło zrobić prowizoryczny single-speed setup. Dojechałem. Regulamin to dopuszcza – korzystaj z tego.

Systemy Telemetryczne i Zjawisko Dot-Watching w Gravel Race

Każdy zawodnik ultra race w sezonie 2026 ma obowiązek montażu nadajnika GPS na rowerze. To nie opcja – to warunek dopuszczenia do startu. Tracker transmituje pozycję geograficzną co 2-5 minut na platformę organizatora. Widziałem dyskwalifikacje za wyłączenie trackera na Orient Gravel – tłumaczenie "rozładowała się bateria" nie przeszło.

Podstawowa funkcja trackerów to weryfikacja pokonania pełnej trasy. Algorytmy organizatorów analizują każde odchylenie od wyznaczonego śladu GPX. Jeśli zjechałeś z trasy i nie wróciłeś do dokładnego punktu zjazdu przed kontynuacją, dostajesz karę czasową. Przy odchyleniu powyżej 2 km bez powrotu – dyskwalifikacja.

Widziałem zawodnika na Race Through Poland, który ściął zakręt przez las, oszczędzając 800 metrów. Tracker zarejestrował odchylenie. Dyskwalifikacja przyszła dwa dni po mecie, po analizie wszystkich danych. System działa retrospektywnie.

Dot-Watching – Kibicowanie w Czasie Rzeczywistym

Publiczna transmisja pozycji GPS wygenerowała masowe zjawisko dot-watching. Kibice śledzą "kropki" reprezentujące zawodników na mapie online, analizują prędkości, przewidują strategie postojów. Podczas Polska 3200 transmisję śledziło jednocześnie ponad 15 000 osób.

Dla zawodników to psychologiczny czynnik – wiesz, że każdy twój postój, każda zmiana tempa jest widoczna publicznie. Na Ultralajkonik 2025 lider wyścigu zatrzymał się na 4 godziny w hotelu na 600. kilometrze. Dot-watching pokazał to w czasie rzeczywistym. Stracił prowadzenie, ale obronił drugie miejsce – bo regeneracja faktycznie mu się opłaciła.

Zjawisko Analityczne: Dot-watching przekształcił ultra race z hermetycznych wypraw w publicznie analizowane wydarzenia sportowe. Społeczność gravel tworzy prognozy, śledzi wzorce snu, przewiduje zwycięzców na podstawie danych telemetrycznych. To zmienia psychologię wyścigu – jesteś obserwowany non-stop.

Praktyczne Konsekwencje GPS Trackingu

Trackery wymagają ładowania. Bateria wystarcza na 20-40 godzin w zależności od modelu. Na dystansach przekraczających 1000 km musisz planować ładowanie w hotelach lub na stacjach benzynowych z dostępem do prądu. Widziałem zawodników, którzy wozili powerbanki dedykowane wyłącznie do trackera.

Waga trackera to dodatkowe 100-150 gramów. Nieistotne na krótkich dystansach, odczuwalne na Polska 3200. Montaż na kierownicy zwiększa szerokość cockpitu – uwzględnij to podczas jazdy w wąskich leśnych trailach.

  • Nadajnik GPS obowiązkowy dla wszystkich uczestników ultra race
  • Częstotliwość transmisji: 2-5 minut (zależnie od wyścigu)
  • Weryfikacja trasy z dokładnością do kilkudziesięciu metrów
  • Publiczna transmisja pozycji – zjawisko dot-watchingu
  • Kary czasowe za odchylenia od GPX bez powrotu do punktu zjazdu
  • Bateria 20-40h – wymagane ładowanie na długich dystansach
Weryfikacja Trasy przez Telemetrię GPS

Hybrydyzacja Formatów – Od Ultra Non-Stop do Etapówek

Sezon 2026 rozbija tradycyjny schemat "wystartuj i jedź aż do mety". Organizatorzy wprowadzają różnorodne formaty dostosowane do szerszej demografii zawodników. Różnice nie są kosmetyczne – zmieniają fundamentalnie profil fizjologiczny wymaganego zawodnika.

Format ultra non-stop to tradycyjny rdzeń bikpackingu. Zegar biegnie od startu do mety bez zatrzymywania. Kiedy śpisz – tracisz czas. Kiedy jesz – tracisz czas. Regeneracja to część strategii wyścigowej, ale każda minuta odpoczynku to strata pozycji.

Na tym formacie zbudowane są wyścigi takie jak Ulan 600, Pomorska 500, Wisła 12000, Polska 3200. Zwycięzcy rzadko śpią więcej niż 6-8 godzin łącznie na dystansach 1000+ km. Widziałem zawodników z mikrosnem (power naps) po 15 minut co kilka godzin zamiast jednego długiego bloku regeneracyjnego.

Fizjologia ultra non-stop wymaga ekstremalnej odporności na deprywację snu, zdolności utrzymania umiarkowanej mocy (60-70% FTP) przez dziesiątki godzin oraz psychicznej tolerancji na halucynacje i dezorientację. To nie jest dla każdego.

Rywalizacja Etapowa – Nowy Standard w Kalendarzu Imprez

Formaty etapowe, takie jak Sudovia Gravel czy Baltic Bike Challenge, fundamentalnie zmieniają równanie. Czas liczy się wyłącznie podczas jazdy na wyznaczonych segmentach dziennych. Noce przeznaczone są na zorganizowaną regenerację w hotelach lub campach.

Konsekwencje są jasne: etapówki promują zawodników z wysoką generowaną mocą kosztem odporności na bezsenność. FTP 250W przez 6 godzin dziennie wygrywa etapówkę. FTP 180W przez 40 godzin ciągłej jazdy wygrywa ultra non-stop. To dwa różne typy zawodników.

Na Sudovia Gravel 2025 zwycięzca miał średnią moc 285W na trzech etapach dziennych. Na Wisła 12000 zwycięzca utrzymywał 165W przez 52 godziny z 6-godzinnym snem. Nie da się wygrać obu formatów tym samym podejściem treningowym.

Ultra Non-Stop: Charakterystyka

  • Zegar biegnie od startu do mety nieprzerwanie
  • Sen i jedzenie to część strategii wyścigowej
  • Wymaga odporności na deprywację snu
  • Umiarkowana moc (60-70% FTP) przez długie okresy
  • Dystanse: 500-3200 km
  • Przykłady: Ulan 600, Wisła 12000, Polska 3200

Rywalizacja Etapowa: Parametry

  • Czas liczony tylko podczas jazdy na etapach
  • Nocleg zorganizowany przez organizatora
  • Promuje wysoką moc FTP kosztem wytrzymałości sennej
  • Etapy dzienne: 100-180 km
  • Łączny dystans: 400-550 km
  • Przykłady: Sudovia Gravel, Baltic Bike Challenge

Format Pętlowy vs. Liniowy – Logistyka i Strategia

Wyścigi pętlowe (Wanoga Gravel, Mazowiecki Gravel) zaczynają się i kończą w tym samym miejscu. Logistyka jest prostsza – jedna lokalizacja dla transportu. Strategicznie możesz planować przepaki na metę (jedyne dozwolone miejsce) i wracasz do znanego punktu.

Wyścigi liniowe (Race Through Poland, PBT Wschód 12000) zaczynają się w jednym miejscu, kończą w innym, często setki kilometrów dalej. Wymaga to planowania transportu powrotnego, wysyłki bagaży na metę z wyprzedzeniem. Strategicznie – nie możesz wrócić po zapasowe części, wszystko musisz przewieźć.

Nie Wiesz Który Format Wybrać?

Pomożemy dobrać wyścig dopasowany do Twojego profilu fizjologicznego i doświadczenia. Konsultacja uwzględnia analizę dotychczasowych wyników i celów treningowych.

Ultra Non-Stop – Klasyczna Formuła Bezsennych Wypraw

Ekstremizacja Profilu Hipsometrycznego – Górskie Wyścigi Gravelowe

Organizatorzy w Sudetach i Karpatach systematycznie przesuwają granicę tego, co uznaje się za "gravelowy" charakter trasy. Włączanie szlaków turystycznych, skalistych zjazdów, fragmentów wymagających prowadzenia roweru (hike-a-bike) stało się narzędziem podwyższania prestiżu imprezy.

Na Gravmageddon 2025 napotkałem podjazd z gradientem 28% ciągnący się przez 1,2 km. Z 15 kg bagażu na rowerze fizycznie nie dało się tego zjechać – musisz prowadzić. To nie wyjątek – to celowy element projektowania tras górskich ultra race.

Ultralajkonik, Poland Gravel Race, Carpatia Divide – wszystkie te wyścigi zawierają sekcje, gdzie prowadzenie roweru to jedyna opcja. Gradyenty 20-30%, luźny kamień, korzenie – gravel bike nie jest MTB, ma ograniczenia.

Skutek: musisz planować czas przejścia podjazdów z założeniem prędkości pieszej 2-3 km/h zamiast rowerowej 8-12 km/h. Na Ultralajkonik hike-a-bike stanowił łącznie 18 km z 1000 km całkowitego dystansu. Zajął mi 7 godzin – tyle co 80 km normalnej jazdy.

Szlaki Turystyczne, Strumienie, Skaliste Zjazdy

Trasa Poland Gravel Race przechodzi przez kilka odcinków szlaków turystycznych w Bieszczadach. Szerokość ścieżki to czasem 40 cm, spadek 15%, nawierzchnia: korzenie i kamienie. Zjazd takim terenem z bagażami to czysta technika, nie prędkość.

Sudety Divide włącza przeprawy przez strumienie – dosłownie jedziesz przez wodę głębokości 20-30 cm. Mokre buty to drobnostka, ale przemoczone łożyska, koła, przekładnia – to konsekwencje wymagające serwisu. Widziałem pięciu zawodników z zablokowanymi piastami po przeprawach – woda dostała się do mechanizmów.

Skalne zjazdy na Gravmageddon wymagają umiejętności czytania terenu i kontroli roweru na granicy przyczepności. Opony gravel 40-45 mm to nie MTB 2.3" – masz mniejszą powierzchnię styku, mniejszą kontrolę. Musiałem schodzić z roweru na zjazdach, które na MTB przejechałbym bez problemu.

Wskaźnik Trudności – Sumaryczne Przewyższenie

Metryka m/km (metrów przewyższenia na kilometr dystansu) stała się standardem oceny trudności górskich wyścigów gravelowych. Pomorska 500: 4 m/km (nizinny charakter). Ultralajkonik: 18 m/km (ekstremalny górski). Poland Gravel Race: 14 m/km (intensywnie górski).

Na dystansie 1000 km różnica między 4 m/km a 18 m/km to 14 000 metrów dodatkowego przewyższenia. To dosłownie 1,5-krotność wysokości Mount Everestu w łącznej wspinaczce. Fizjologia jest inna – mięśnie nóg pracują inaczej, zużycie energii jest wyższe, degradacja psychiczna postępuje szybciej.

Ostrzeżenie z Doświadczenia: Nie przeceniaj swojej techniki zjazdowej w kontekście zmęczenia ultra race. Na 600. kilometrze Ultralajkonik moja percepcja głębokości była zaburzona, refleks spowolniony. Zjazd, który na świeżo przejechałbym bez problemu, wymagał schodzenia z roweru. Planuj technikę na stan zmęczenia, nie na stan świeży.

  • Gradienty 20-30% wymuszają hike-a-bike na wielu górskich wyścigach gravelowych
  • Szlaki turystyczne, strumienie i skały to standardowe elementy tras w Sudetach i Karpatach
  • Wskaźnik m/km (przewyższenie/dystans) ocenia trudność: 4 m/km = nizinny, 18 m/km = ekstremalny górski
  • Opony gravel 40-45 mm mają ograniczoną przyczepność na skalistych zjazdach vs. MTB
  • Planuj czas przejścia podjazdów z prędkością pieszą 2-3 km/h dla sekcji hike-a-bike
Gradient Podjazdów Wymuszający Hike-a-Bike

Kalendarz Wydarzeń 2026 – Kompletna Lista Polskich Wyścigów Gravelowych

Poniższy kalendarz obejmuje zweryfikowane imprezy gravelowe w Polsce od maja do października 2026. Każde wydarzenie zostało opisane na podstawie danych organizatorów i mojej bezpośredniej znajomości tras z poprzednich edycji. To nie są teoretyczne opisy – to praktyczne charakterystyki zawodów, które faktycznie się odbędą.

Ulan 600 (8-10 maja)

Dystans: 600 km | Format: Ultra non-stop | Region: Kujawy

Ulan 600 to klasyczny opener sezonu. Nizinna pętla z startem i metą w tym samym miejscu. Trasa jest (przeważnie) technicznie nieskomplikowana – asfalt, drogi gminne, szutry utwardzone. Przewyższenie minimalne, około 3 m/km. To wyścig gravelowy na aerodynamikę i strategie snu, nie na technikę.

Przejechałem Ulan w 2025 – 600 km w 26 godzinach z 3-godzinnym snem. Największe wyzwanie to wiatr na otwartych przestrzeniach Kujaw i monotonia krajobrazu generująca degradację psychiczną. Trasa jest płaska, ale psychologicznie wymagająca.

Zarejestruj się na Ulan 600

Baltic Bike Challenge (9-12 maja)

Dystanse: 480 km / 295 km / 155 km | Format: Pętla nadmorska z etapami opcjonalnymi | Region: Wybrzeże, Żuławy

Baltic Bike Challenge oferuje elastyczność formatową. Możesz jechać jako ultra non-stop albo jako etapówkę z noclegami w hotelach. Trasa przebiega wzdłuż Bałtyku, przez Żuławy, z charakterystycznymi wiatrami nadbrzeżnymi.

Testowałem trasę w wariancie 480 km – płaska (4 m/km przewyższenia), ale wiatr halny potrafił generować opór jak 8% podjazd. Żuławy to idealna nawierzchnia szutrowa, twarda i szybka. Dla tych, którzy preferują prędkość nad ekstremalne przewyższenia.

Więcej o Baltic Bike

Sudovia Gravel (22-24 maja)

Dystanse: 450 km / 400 km | Format: Ultra + Etapówka | Region: Suwalszczyzna

Sudovia to hybrydowa formuła – możesz wybrać ultra non-stop (450 km) albo wariant etapowy (400 km podzielone na 3 dni z noclegami). Suwalszczyzna to pagórkowaty teren z jeziorami, lasami, mocno zróżnicowaną nawierzchnią.

Jechałem wariant ultra w 2025 – 450 km w 22 godziny. Trasa jest technicznie ciekawa: single tracki leśne, piaszczyste odcinki nad jeziorami, błotniste sekcje po deszczu. Przewyższenie umiarkowane (7 m/km), ale zmienność nawierzchni wymaga koncentracji.

Race Through Poland (23 maja)

Dystans: ok. 1500-1800 km | Format: Punktowy checkpoint | Start: Nowy Targ

Race Through Poland to najbardziej ekstremalna impreza w kalendarzu imprez gravelowych. Dystans przekracza 1500 km, trasa wiedzie przez całą Polskę z obowiązkowymi punktami kontrolnymi (checkpointami). Format liniowy – start w Nowym Targu, meta setki kilometrów dalej (lokalizacja mety zmienia się rocznie).

Nie jechałem pełnego dystansu – to wyzwanie dla garstki najbardziej doświadczonych zawodników ultra race. Zwycięzcy kończą w 5-7 dniach. Wymaga totalnej samowystarczalności, planowania logistyki żywienia i snu w całkowicie zmiennym terenie.

Wanoga Gravel (29 maja - 01 czerwca)

Dystanse: 500 km / 350 km / 200 km / 100 km | Format: Ultra pętla | Region: Kaszuby, Pomorze

Wanoga to kaszubska pętla z czterema opcjami dystansowymi. Format ultra non-stop, ale różnorodność dystansów pozwala debiutantom zacząć od 100 km. Trasa przebiega przez lasy kaszubskie, pagórki (6 m/km), lokalne szutry.

Jechałem 500 km w 2024 – technicznie urozmaicona trasa, dużo single tracków leśnych, piaszczyste odcinki wymagające niskiego ciśnienia w oponach. Kaszuby to niedoceniony region dla gravel – mało uczęszczane drogi, piękne krajobrazy, zero monotonii.

Zawodnicy Wanoga Gravel na leśnym single tracku Kaszuby

Czerwiec 2026 – Szczyt Sezonu Gravel Race

Pomorska 500 (4-7 czerwca)

Dystans: ok. 520-530 km | Format: Terenowy wododział | Region: Pomorze Zachodnie

Pomorska 500 to liniowa trasa wzdłuż wododzialnego szlaku Pomorza Zachodniego. Start i meta w różnych lokalizacjach, dystans przekracza 520 km. Format ultra non-stop, przewyższenie minimalne (4 m/km) – typowy nizinny ultra race.

Testowałem trasę fragmentarycznie – nawierzchnia mocno zróżnicowana, od asfaltów gminnych po leśne szutry. Pomorze Zachodnie to region rzadko uczęszczany, co oznacza ograniczoną infrastrukturę komercyjną. Planuj zaopatrzenie z dużym marginesem.

PBT Wschód 12000 (6 czerwca)

Dystans: 1200 km | Format: Ultra liniowy | Region: Polska Wschodnia

PBT Wschód 12000 to liniowy mega-dystans przez Polskę Wschodnią. 1200 km to granica, gdzie zaczyna się prawdziwa deprywacja snu i psychologiczna walka. Trasa przebiega przez tereny o minimalnym przewyższeniu (5 m/km), ale długość dystansu wymusza strategię regeneracyjną.

Nie jechałem tego wyścigu – dystans przekracza moje dotychczasowe doświadczenie. Zwycięzcy kończą w 48-60 godzinach z minimalnym snem. To wyścig dla zawodników z udokumentowanym doświadczeniem w dystansach 600+ km.

Gravel Adventure UCI (6-7 czerwca)

Dystanse: 128 km / 66 km | Format: UCI Gravel World Series | Region: Karkonosze, Izery

Gravel Adventure to jedyna impreza w kalendarzu z licencją UCI Gravel World Series. Format odbiega od ultra race – krótkie dystanse (128 km / 66 km), intensywny charakter, punktacja światowa. Trasa w Karkonoszach i Izerach to górski profil z przewyższeniem około 12 m/km.

Jechałem dystans 128 km w 2025 – to sprint w porównaniu do ultra race, ale intensywność jest maksymalna. Średnia moc zwycięzcy przekraczała 280W przez 5 godzin. Jeśli szukasz wyścigu gravelowego w formule zbliżonej do road race, Gravel Adventure to najlepsza opcja w Polsce.

Ultralajkonik (11-16 czerwca)

Dystanse: 1000 km / 500 km / 600 km | Format: Górski ekstremalny | Region: Karpaty

Ultralajkonik to najtrudniejszy wyścig gravelowy w Polsce pod względem profilu hipsometrycznego. 1000 km z przewyższeniem 18 m/km = 18 000 metrów łącznej wspinaczki. To dwa razy wysokość Mount Everestu. Trasa przebiega przez najbardziej górskie tereny Karpat, włączając sekcje hike-a-bike, skaliste zjazdy, strumienie.

Jechałem 1000 km w 2024 – ukończyłem w 78 godzinach. To był najtrudniejszy wyścig w moim życiu. Hike-a-bike stanowił 18 km, ale zajął 7 godzin. Zjazdy techniczne wymagały totalnej koncentracji mimo deprywacji snu. Halucynacje zaczęły się po 50 godzinach. To nie jest wyścig dla debiutantów ultra race.

Dystanse: 333 km / 200 km / 120 km | Format: Lessowe wąwozy | Region: Lubelszczyzna (Żmudź)

Orient Gravel to specyficzny charakter trasy – lessowe wąwozy Lubelszczyzny tworzą unikalną nawierzchnię. Po deszczu less zamienia się w lepką glinę uniemożliwiającą jazdę. W suchych warunkach – twarda, szybka nawierzchnia.

Jechałem 333 km w 2025 po tygodniu bez deszczu – trasa była szybka, przewyższenie umiarkowane (7 m/km). Ale rozmawiałem z zawodnikami, którzy jechali rok wcześniej po opadach – 50% trasy musieli prowadzić rowery. Orient Gravel to wyścig, gdzie pogoda decyduje o wszystkim.

Mazowiecki Gravel (20-22 czerwca)

Dystanse: 550 km / 200 km / 120 km / 80 km | Format: Nizinna pętla aero | Region: Mazowsze (Warka)

Mazowiecki Gravel to nizinna pętla z Warki. Przewyższenie minimalne (3 m/km), trasa zoptymalizowana pod aerodynamikę. To wyścig dla zawodników szukających szybkości, nie techniki. Cztery opcje dystansowe pozwalają dobrać wyzwanie do poziomu.

Testowałem 550 km – płaska, monotonna trasa gdzie wygrywa moc i strategia. Wiatr ma kluczowe znaczenie – w 2025 wiatr boczny na otwartych przestrzeniach Mazowsza generował opór wymagający 30W dodatkowej mocy przez godziny.

Galicja Gravel Roztocze (26-27 czerwca)

Dystanse: Różne | Format: Ultra leśny | Region: Roztocze

Galicja Gravel Roztocze wykorzystuje leśne trasy Roztoczańskiego Parku Narodowego. Przewyższenie umiarkowane (8 m/km), ale nawierzchnia mocno techniczna – korzenie, kamienie, piaszczyste odcinki. To wyścig dla tych, którzy cenią techniczne wyzwania nad prędkość.

Jechałem jedną z poprzednich edycji – Roztocze to piękny region, mało uczęszczany, z gęstą siecią leśnych szutrów. Ale infrastruktura komercyjna jest ograniczona – sklepy i hotele rzadkie. Planuj samowystarczalność.

Lipiec 2026 – Środek Sezonu Gravel Race

Wisła 12000 (4-11 lipca)

Dystans: 1200 km | Format: Ultra liniowy | Region: Dolina Wisły

Wisła 12000 to liniowy ultra race wzdłuż Wisły. 1200 km z minimalnym przewyższeniem (4 m/km), ale długość dystansu wymusza ekstremalną strategię snu. Trasa przebiega przez tereny nizinne, drogi gminne, szutry nadwiślańskie.

Nie jechałem Wisły – dystans przekracza moje dotychczasowe limity. Zwycięzcy kończą w 50-65 godzinach. To wyścig logistyczny – zaopatrzenie, ładowanie GPS trackerów, planowanie noclegów w miejscowościach nadwiślańskich.

Brejdak Gravel (11 lipca, szacunkowo)

Dystanse: 500 km / 250 km / 100 km | Format: Nizinno-wyżynny | Region: Trasy zróżnicowane

Brejdak Gravel to stosunkowo nowa impreza w kalendarzu. Trasy łączą charakter nizinny z wyżynnym, przewyższenie umiarkowane (6 m/km). Trzy opcje dystansowe pozwalają dobrać poziom trudności.

Brak bezpośredniego doświadczenia z tym wyścigiem – impreza debiutowała niedawno. Organizatorzy obiecują zróżnicowaną nawierzchnię i unikanie monotonii charakterystycznej dla nizinnych tras.

Gravel Attack (18 lipca)

Dystans: 150 km | Format: Gravel sprint | Region: Strzelin

Gravel Attack to najkrótszy wyścig w kalendarzu – 150 km to sprint w kontekście ultra race. Format intensywny, przewyższenie umiarkowane (9 m/km), trasa wokół Strzelina na Dolnym Śląsku.

Jechałem Gravel Attack w 2025 – skończyłem w 6 godzin 20 minut. To wyścig dla tych, którzy chcą sprawdzić formę bez zaangażowania wielodniowego. Intensywność jest wysoka, średnia moc zwycięzcy przekraczała 240W.

Galicja Gravel Race (31 lipca)

Dystanse: 500 km / 350 km | Format: Ultra non-stop | Region: Podkarpacie (Głogów)

Galicja Gravel Race to podkarpacki ultra race z bazą w Głogowie Małopolskim. Dystanse 500 km i 350 km, format non-stop, przewyższenie umiarkowanie wysokie (10 m/km). Trasa przebiega przez tereny podgórskie, lessowe wąwozy, lokalne szutry.

Jechałem 500 km – to był wyścig, gdzie moja przerzutka rozpadła się na 280 km (opisane wcześniej w sekcji self-supported). Trasa technicznie wymagająca, zwłaszcza lessowe zjazdy po deszczu. Podkarpacie to piękny region, ale infrastruktura komercyjna wymaga planowania.

Galicja Gravel Race - lessowe wąwozy Podkarpacia

Sierpień 2026 – Górskie Kulminacje Sezonu

Gravmageddon (7 sierpnia)

Dystans: 350 km | Format: Górski ultra | Region: Karkonosze, Izery

Gravmageddon to górski ultra race w Karkonoszach i Izerach. 350 km z przewyższeniem 15 m/km = 5 250 metrów wspinaczki. Trasa zawiera sekcje hike-a-bike, skaliste zjazdy, fragmenty szlaków turystycznych. To wyścig dla doświadczonych zawodników z umiejętnościami technicznymi.

Jechałem Gravmageddon w 2024 – najtrudniejszy gradient podjazdu wyniósł 28% przez 1,2 km. Musiałem prowadzić rower. Zjazdy wymagały maksymalnej koncentracji mimo zmęczenia. Ukończyłem w 19 godzinach – to mój najlepszy wynik na tym wyścigu.

Poland Gravel Race (8-11 sierpnia)

Dystans: 500 km | Format: Górski ultra | Region: Karpaty (Przemyśl)

Poland Gravel Race to karpacki ultra race z bazą w Przemyślu. 500 km z przewyższeniem 14 m/km = 7 000 metrów wspinaczki. Trasa przebiega przez Bieszczady, włącza szlaki turystyczne, strumienie, fragmenty wymagające prowadzenia roweru.

Jechałem Poland Gravel Race w 2025 – ukończyłem w 28 godzinach. Bieszczady to najbardziej wymagający teren techniczny w Polsce. Szlaki turystyczne z szerokością 40 cm, zjazdy z korzeniami, przeprawy przez strumienie. Moje łożyska wymagały serwisu po wyścigu z powodu przedostania się wody.

Carpatia Divide (8 sierpnia)

Dystans: 600 km | Format: Bikepacking MTB | Region: Karpaty

Carpatia Divide to oficjalnie wyścig gravelowy, ale charakter trasy jest bliższy bikpackingowi MTB. 600 km z przewyższeniem przekraczającym 16 m/km, włączając single tracki górskie, skaliste zjazdy, sekcje nielegalnie trudne dla typowego gravel bike.

Nie jechałem Carpatia Divide – mój gravel bike nie ma zawieszenia, a trasa wymaga hardtail MTB lub gravel z oponami 50+ mm. To impreza dla tych, którzy szukają ekstremalnego wyzwania technicznego.

Polska 3200 (14 sierpnia)

Dystans: 3200 km | Format: Ultra dystans maksymalny | Region: Obrys Polski

Polska 3200 to najbardziej ekstremalny ultra race w kalendarzu. 3200 km wokół granic Polski, przewyższenie łączne przekracza 30 000 metrów. To wyścig dla absolutnej elity ultra distance – ukończenie wymaga 8-14 dni ciągłej jazdy z minimalnym snem.

Nie jechałem Polska 3200 – dystans przekracza moje możliwości. Zwycięzcy kończą w 8-10 dniach, śpiąc po 2-4 godziny na dobę. To wyzwanie fizjologiczne i psychologiczne na poziomie międzynarodowych ultra race takich jak Transcontinental Race.

Sudety Divide (15-17 sierpnia)

Dystanse: 500 km / 250 km | Format: Bikepacking MTB | Region: Sudety (Kudowa-Zdrój)

Sudety Divide to górski bikepacking przez Sudety z bazą w Kudowie-Zdrój. 500 km z przewyższeniem około 17 m/km = 8 500 metrów wspinaczki. Trasa zawiera sekcje MTB, skaliste zjazdy, hike-a-bike.

Testowałem fragmenty trasy – Sudety to techniczny teren wymagający umiejętności MTB. Gravel bike radzi sobie, ale z trudem. Opony 45+ mm są koniecznością, niska przekładnia też.

Wrzesień-Październik 2026 – Zakończenie Sezonu

Great Lakes Gravel (18-20 września)

Dystanse: 503 km / 160 km / 100 km | Format: Ultra pętla | Region: Warmia i Mazury

Great Lakes Gravel to pętla przez Warmię i Mazury, region tysiąca jezior. 503 km z przewyższeniem minimalnym (5 m/km), trasa przebiega wokół największych jezior, przez lasy, lokalne szutry.

Jechałem Great Lakes w 2024 – 503 km w 24 godziny. Trasa technicznie nieskomplikowana, ale piaszczyste odcinki nad jeziorami wymagają niskiego ciśnienia w oponach. Warmia i Mazury to piękny region na zakończenie sezonu, mniej uczęszczany niż Mazowsze czy Pomorze.

Wataha DDP (23-26 października)

Dystanse: Różne | Format: Zimny ultra | Region: Skarżysko-Kamienna

Wataha DDP to zamknięcie sezonu. Październik to chłodne temperatury, ryzyko deszczu, krótki dzień – warunki zbliżone do zimowych. Dystanse zróżnicowane, format ultra non-stop.

Jechałem Watahę w 2023 – temperatura nocna spadła do 2°C, deszcz przez 8 godzin. To wyścig testujący ekwipunek na zimne warunki. Większość zawodników rezygnuje z speed gravel na rzecz wytrzymałości i odporności na mokro.

Nazwa Wyścigu Termin 2026 Dystans (km) Format Przewyższenie
Ulan 600 8-10 maja 600 Ultra Non-stop Minimalne (3 m/km)
Baltic Bike Challenge 9-12 maja 480 / 295 / 155 Pętla / Etapy Minimalne (4 m/km)
Sudovia Gravel 22-24 maja 450 / 400 Ultra / Etapówka Umiarkowane (7 m/km)
Race Through Poland 23 maja 1500-1800 Checkpoint Zmienne
Wanoga Gravel 29 maja - 1 czerwca 500 / 350 / 200 / 100 Ultra Pętla Umiarkowane (6 m/km)
Pomorska 500 4-7 czerwca 520-530 Liniowy Ultra Minimalne (4 m/km)
PBT Wschód 12000 6 czerwca 1200 Liniowy Ultra Minimalne (5 m/km)
Gravel Adventure UCI 6-7 czerwca 128 / 66 UCI Series Wysokie (12 m/km)
Ultralajkonik 11-16 czerwca 1000 / 600 / 500 Górski Ultra Ekstremalnie wysokie (18 m/km)
Orient Gravel 13 czerwca 333 / 200 / 120 Ultra Lessowy Umiarkowane (7 m/km)
Mazowiecki Gravel 20-22 czerwca 550 / 200 / 120 / 80 Nizinny Ultra Minimalne (3 m/km)
Wisła 12000 4-11 lipca 1200 Liniowy Ultra Minimalne (4 m/km)
Gravmageddon 7 sierpnia 350 Górski Ultra Wysokie (15 m/km)
Poland Gravel Race 8-11 sierpnia 500 Górski Ultra Wysokie (14 m/km)
Polska 3200 14 sierpnia 3200 Mega Ultra Zmienne (9 m/km średnio)
Great Lakes Gravel 18-20 września 503 / 160 / 100 Ultra Pętla Minimalne (5 m/km)

Gotowy Zmierzyć Się z Polskimi Ultramaratonami Gravelowymi?

Wybierz swój pierwszy (lub kolejny) wyścig z kalendarza 2026. Pobierz kompletny przewodnik przygotowawczy z checklistą sprzętową, strategią treningową i praktycznymi poradami z trasy.

Maj 2026 – Otwarcie Sezonu Ultra RaceOrient Gravel (13 czerwca)

Jak Przygotować Się do Ultra Race – Praktyczne Wskazówki

Przygotowanie do ultramaratonów gravelowych to nie kwestia teorii – to weryfikowalne parametry sprzętowe, treningowe i logistyczne. Poniżej znajdziesz konkretne checkingi oparte na doświadczeniu z dystansów 600-1000 km.

Sprzęt bikepacking przygotowany do ultramaratonu gravelowego

Sprzęt – Minimalizm vs. Samowystarczalność

Self-supported wymusza balans między wagą ekwipunku a zakresem samowystarczalności. Na Wisła 12000 widziałem zawodników z 15 kg bagażu. Na Ulan 600 jechałem z 6 kg. Różnica wynika z dostępności infrastruktury komercyjnej na trasie i dystansu.

Kluczowe elementy obowiązkowe to przede wszystkim narzędzia mechaniczne. Musisz być w stanie naprawić typowe awarie: pęknięty łańcuch (nitownica + ogniwa zapasowe), pękniętą linkę (linka zapasowa przerzutki i hamulca), przebicie (łyżki do opon, łatki, pompka). Na Poland Gravel Race moja przerzutka rozpadła się – naprawiłem ją przy pomocy linki pożyczonej od innego zawodnika. Bez narzędzi byłaby dyskwalifikacja.

Żywienie to kolejny punkt krytyczny. Na dystansach 600+ km potrzebujesz 6000-10000 kcal dziennie. Jedzenie komercyjne (sklepy, stacje benzynowe) jest dozwolone, ale w terenie wschodnich regionów Polski sklepy są rzadkie. Musisz wozić zapasy żeli, batonów, suchego prowiantu. Na Ultralajkonik przez 14 godzin nie było żadnego sklepu na trasie – żyłem z zapasów.

Odzież musi pokrywać zmienność temperatur. Majowe starty to noce 5-10°C, dni 20-25°C. Musisz mieć warstwę termiczną, przeciwdeszczową, zapasowe rękawiczki. Na Wanoce temperatura nocna spadła do 3°C – zawodnicy bez warstwy termicznej rezygnowali.

Trening – Fizjologia Ultra Distance

Ultra race to nie maraton rowerowy x10. Fizjologia jest inna. Kluczowa jest zdolność utrzymania umiarkowanej mocy (60-70% FTP) przez dziesiątki godzin, nie maksymalna moc. Trening powinien budować wytrzymałość tlenową i efektywność metaboliczną.

Deprywacja snu to element, którego nie przećwiczysz w pełni na treningach. Ale możesz budować tolerancję przez weekendowe wyprawy 24h+ z minimalnym snem. Na pierwszym ultra race halucynacje zaczęły się po 36 godzinach. Po roku treningów z deprywacją snu – halucynacje pojawiły się po 55 godzinach.

Nawigacja to umiejętność wymagająca praktyki. GPS tracker weryfikuje trasę, ale nawiguje urządzenie własne (Garmin, Wahoo, smartphone). Musisz umieć czytać ślad GPX, rozpoznawać odchylenia, wracać do punktu zjazdu. Widziałem zawodników, którzy stracili 3 godziny na błędach nawigacyjnych.

Checklist Sprzętowy Ultra Race

  • Nitownica łańcucha + ogniwa zapasowe
  • Linki zapasowe (przerzutka, hamulec)
  • Łyżki do opon, łatki, pompka CO2 + ręczna
  • Multitool z kluczami imbusowymi 2-8 mm
  • GPS tracker + urządzenie nawigacyjne
  • Powerbank (min. 10 000 mAh)
  • Światła przednie/tylne + baterie zapasowe
  • Żywienie: żele, batony (20-30 sztuk min.)
  • Odzież termiczna i przeciwdeszczowa
  • Śpiwór ultralekki (dla dystansów 1000+ km)

Plan Treningowy 12 Tygodni

  • Tygodnie 1-4: Baza wytrzymałościowa (zona 2, 10-15h/tydzień)
  • Tygodnie 5-8: Długie wyjazdy weekendowe (8-12h, z jedzeniem jak na wyścigu)
  • Tygodnie 9-10: Test 24h z minimalnym snem (budowa tolerancji)
  • Tydzień 11: Redukcja objętości (taper)
  • Tydzień 12: Start w wyścigu
  • Dodatkowe: Trening nawigacji GPX na każdym wyjeździe

Strategia Wyścigu – Sen, Żywienie, Tempo

Strategia snu różni się radykalnie w zależności od dystansu. Na 600 km możesz jechać z jednym blokiem snu 3-4 godziny albo kilkoma power naps po 20 minut. Na 1200+ km musisz planować dłuższe bloki regeneracyjne – organizm nie wytrzyma 60 godzin z mikrosnami.

Na Ultralajkonik (1000 km) spałem 3 razy po 2 godziny + 4 power naps po 15 minut. Łącznie 8 godzin snu na 78 godzin wyścigu. Ale widziałem zawodników, którzy spali 12 godzin łącznie i jechali wolniej, ale skończyli bez degradacji psychicznej.

Żywienie wymaga systematyczności. 200-300 kcal co godzinę to minimum na dystansach ultra. Widziałem zawodników, którzy zapomnieli jeść przez 6 godzin – bonk (wyczerpanie glikogenu) skutkował końcem wyścigu. Regularność jest ważniejsza niż jakość żywienia.

Tempo to umiejętność jazdy wolniej niż możesz. Na starcie adrenalina pcha do 80% FTP. Po 200 km płacisz za to degradacją. Wygrywają zawodnicy, którzy jadą równo 65% FTP przez cały wyścig, nie ci, którzy zaczynają z 80% i spadają do 50% po 400 km.

Podsumowanie – Sezon 2026 w Polskich Wyścigach Gravelowych

Kalendarz 2026 pokazuje dojrzałość polskiej sceny ultra race. Od nizinnych pętli szybkościowych (Ulan 600, Mazowiecki Gravel) po ekstremalne górskie wyzwania (Ultralajkonik, Poland Gravel Race) – każdy znajdzie dystans dopasowany do poziomu. Formaty hybrydyzują: ultra non-stop współistnieje z etapówkami, dystanse 100 km z mega-ultra 3200 km.

Telemetria GPS wygenerowała zjawisko dot-watchingu – publiczne śledzenie pozycji zawodników w czasie rzeczywistym. To zmienia psychologię wyścigu, ale również buduje społeczność kibiców analizujących strategie, postoje, degradację fizjologiczną.

Górskie wyścigi gravelowe ekstremizują profil hipsometryczny – Ultralajkonik z 18 m/km przewyższenia to górny limit tego, co da się przejechać na gravel bike. Hike-a-bike, skaliste zjazdy, strumienie stają się standardem, nie wyjątkiem.

Jeśli planujesz debiut w ultra race – zacznij od dystansów 200-350 km na nizinach (Wanoga 200 km, Brejdak 250 km). Zweryfikuj sprzęt, strategię snu, nawigację. Potem eskaluj do 500-600 km (Ulan 600, Pomorska 500). Górskie ultra 1000+ km to cel na drugi-trzeci sezon, nie pierwszy start.

Przede wszystkim: ultra race to nie wyścig przeciw innym. To wyścig przeciw sobie – przeciw ograniczeniom fizjologicznym, psychologicznym, logistycznym. Każde ukończenie to zwycięstwo niezależnie od miejsca w klasyfikacji.

Rozpocznij Przygodę z Ultra Race w 2026

Sezon startuje w maju. Masz czas na przygotowanie. Pobierz kompleksowy pakiet startowy: kalendarz PDF, checklistę sprzętową, plan treningowy 12 tygodni, strategię żywieniową. Wszystko oparte na praktyce terenowej, nie teorii.

Do zobaczenia na trasach polskich ultramaratonów gravelowych. Jeśli widzisz zawodnika z mocno załadowanym rowerem, którego kropka GPS stoi w miejscu dłużej niż 15 minut – to prawdopodobnie rozwiązuje awarię mechaniczną. Zatrzymaj się, zapytaj czy potrzebuje linki, ogniwa łańcucha, łyżki do opon. Wataha działa w obie strony.

Zasada self-supported pozostaje fundamentem – żadne zorganizowane wsparcie, pełna samowystarczalność, weryfikacja GPS. To tworzy specyficzną kulturę "watahy", gdzie zawodnicy pomagają sobie nawzajem, ale pozostają rywalizacyjnie niezależni.